Collection: Cheese and Yogurt Making

8 products

Oh, Cheese.  We love you.  You too yogurt.  And did you know you could make it at home?  Yes, you can - and easily!  Here you will find all the tools needed to start your journey in home cheesemaking.

 

  • Keep Fresh Plastic Lids for Use on Weck Jars
    Regular price
    from $1.25
    Sale price
    from $1.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Candy and Deep Fry Thermometer
    Deepfry, Candy and Jelly Thermometer.  Registers from 100 degrees Farenheight to 400 degrees Farenheight.  Made from durable stainless steel.  Has clip to hold onto the side of pan for convenient monitoring.
    Regular price
    $12.95
    Sale price
    $12.95
    Regular price
    $0.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Stainless Steel Chinois with Wood Pestle and Stand
    The kitchen tool you didn't know you needed until you did!  Our stainless steel Chinoi makes it easy to strain and puree fruits, vegetables and berries for soups, sauces, baby food, desserts, and stocks.  Fine mesh sieve that you can stabilize over a pot or bowl by resting the chinois in the stand.  The stand will accommodate 4 to 10qt. bowls, pots, and pans.  Set includes a stainless steel chinois, a chromed steel stand, and a wooden pestle. Hand washing recommended.
    Regular price
    $45.99
    Sale price
    $45.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jelly Strainer Bags
    Regular price
    $5.99
    Sale price
    $5.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jelly Strainer with Stand
    Jelly strainer stand with a reusable bag, is ideal for straining homemade vinegar, jelly, juice, and soup/broth.  Legs with hooked feet bend to fit different size pans and bowls.  Strainer bag ties snugly around frame opening for sturdy support.  Comes with one polyester/cotton bag.  Replacement bags available- sold separately.  Disassembles for easy storage.  Hand washing is recommended.
    Regular price
    $10.99
    Sale price
    $10.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Canning Lid Rack
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Weck Small Bowl
    Regular price
    $5.75
    Sale price
    $5.75
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Home Cheese Making, 4th Edition
    Regular price
    $24.95
    Sale price
    $24.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out